O naší škole

Náš plán

Chceme vytvořit devítiletou základní školu v Boskovicích jako alternativu ke klasickému způsobu vzdělávání, kde bezpečí, svoboda, spolupráce a respekt nebudou jen slova na papíře.

Od října školního roku 2024/2025 bude probíhat Klubík Meluzínka, který bude koncipovaný pro tříleté až šestileté děti. Bude probíhat hlavně venku, takže počet míst nejspíše nebude omezen.

Ve školním roce 2025/2026 bychom chtěli začít komunitně. Ještě bychom tedy neměli dotace z MŠMT, ale již bychom začali tvořit komunitu. Předpoklad je začít s první až třetí třídou dle zájmu a vyhovujících prostorů. Z vaší strany je povinnost děti zapsat na ZŠ zapsanou v rejštříku MŠMT k individuálnímu vzdělávání. Proto jsme navázali spolupráci s brněnskou školou Slunovrat, která děti zapíše dokud bude Meluzína v komunitním režimu.

Rádi bychom byli zapsaní v rejstříku MŠMT od školního roku 2026/2027. V této době by už měla být k dispozici budova, k jejiž stavbě a rekonstrukci se aktuálně řeší všechny potřebné náležitosti. Kapacita bude přibližně 7 žáků na třídu. 

Základní informace

Školné

Ve školním roce 2025/2026 se výše školného bude odvíjet od počtu zapsaných dětí. Školné se platí včetně prázdninových měsíců.

6000 - 7000 Kč / měsíc

Kapacita školy

přibližně 7 dětí / třída

Provoz školy

8:00 - 15:00

Naše základní pilíře

Bezpečné prostředí

Pocit bezpečí je esenciální lidská potřeba. Pokud se cítíme v bezpečí, naše tělo funguje a dělá to, co by mělo dělat. Dochází až k něčemu magickému, kdy vše v našem těle pracuje tak, jak má a podporuje se naše zdraví, růst a obnova.

Když jsme v bezpečí, máme možnost spontánně se zapojit do vztahu s ostatními, jsme benevolentnější, soucitnější a podle situace máme dokonce schopnost regulovat ostatní, třeba se na ně naladit a pomoci jim zklidnit nervový systém.

Pokud prostředí vyhodnotíme jako nebezpečné, část v mozku (amygdala) se stane aktivní, a kromě automatických obranných reakcí jako jsou boj, útěk nebo zamrznutí nás k ničemu jinému moc nepustí, a už vůbec nám nepomůže se dobře soustředit, získávat nové poznatky atd.

Důležitou součástí bezpečného prostředí je předvídatelnost a čitelnost. Neustálá změna stresuje a opět narušuje proces učení se.

Vztahy

Kvalita vztahu mezi průvodci a dětmi je pro vzdělávání klíčová, ukazuje se, že je významnější než to, co a jakým způsobem průvodce předává. Věříme, že díky dobrým vztahům se dětem otevírá větší prostor na učení se. 

Pokud mezi průvodci a žáky vztahy dobré nejsou, pak i nejlepší vyučovací metody jsou k ničemu.

Chceme se vyvarovat postojům síly, moci a manipulace, protože vztahy nevyhnutelně ničí. 

Svobodná volba

Školní docházka je sice povinná, ale i tak by děti měly mít možnost dělat věci na základě svého vlastního rozhodnutí. Je to dobré pro posílení vnitřní motivace, sebeúcty a zodpovědnosti za vlastní učení. V takovém prostředí pak není prostor pro hrozby v podobě trestu, přicházejí jen přirozené následky.

Myslíme, že by děti měly mít dostatek prostoru pro uskutečnění vlastních projektů.

Respekt

Není náhodou, že tohle slovo se v posledních letech vyskytuje všude možně, doopravdy se jedná o něco klíčového. Když se respektujeme, nechceme si ubližovat, škodit si, chováme k sobě jakousi úctu. Respekt je také to, že vnímáme jedinečnost každého a důvěřujeme jeho vlastním volbám, nechceme ho předělávat k obrazu svému.

Nezraňující komunikace

Je zásadní používat nenásilný způsob komunikace. Ukazujeme tím vlastní sebepoznání, zvládání svých emocí a vědomě odstraňujeme zažité patologické komunikační strategie. Jejím prostřednictvím v podstatě dáváme najevo náš respekt vůči ostatním a udržujeme dobré vztahy.

To, jak mluvíme s dětmi nesmíme podceňovat. Děti na základě interakcí s druhými začínají o sobě, druhých a světu kolem přemýšlet. Určitě nechceme, aby si do života nesly přesvědčení: "Nic nedokážu. Nic neumím. Jsem neschopný/á." a tak dále. Každý je v něčem jedinečný a měl by mít dostatek prostoru to objevit.

Koncepce a principy vzdělávání

Vnímáme děti jako přirozeně zvídavé a nechceme jim pouze předávat poznatky, ale hlavně vytvářet prostředí, kde si na věci mohou přicházet samy.
Minimalizujeme vnější motivaci, kam spadají různé odměny, tresty a jiné donucovací prostředky. Hledáme cesty, které podněcují vnitřní motivaci, a tudíž přebírání zodpovědnosti za učení a chování.
Děti povzbuzujeme k vlastnímu odhalení chyby. Chyba je něco, co nám pomáhá ve vzdělávacím procesu, a chceme se vyvarovat negativního postoje k ní.
Mluvíme s dětmi otevřeně i o emočně náročných tématech, pomáháme jim rozlišit a pojmenovat vlastní emoce a jsme průvodci na cestě osvojování si potřebných dovedností při řešení konfliktních situací.
Zajímá nás duševní zdraví. Používáme aktivity, kde se učíme být v souladu se svým tělem, myslí i pocity.
Věříme, že život se odehrává v reálném prostředí. Skvělou učebnou se tak stává právě prostor mimo zdi školní budovy.
Používáme formativní hodnocení (zajímá nás pokrok každého dítěte, neporovnáváme děti mezi sebou) a pomáháme dětem rozvíjet sebehodnocení.
Nedílnou součástí naší školy jsou sami rodiče. Počítáme s nimi jako partnery v dialogu.

Chceme u dětí podporovat a rozvíjet zvědavost, samostatnost a zodpovědnost.

Menší počet žáků na pedagoga

Velkou výhodou je zajištění individuálnějšího přístupu ke každému dítěti a také možnost navázat kvalitní vztahy mezi dětmi a průvodci.

Věkově smíšené třídy

Děti se přirozeně učí od sebe navzájem, obecně takto uspořádané třídy podporují rozvoj dovedností pro život, jako je spolupráce, komunikace, empatie a leadership, a vytvářejí bohatší a více inkluzivní učební prostředí.

Český jazyk metodikou Hanami

Ucelené materiály PaedDr. Hany Mühlhauserové umožňují výuku čtení analyticko-syntetickou i genetickou metodou, čímž se žákům nabízí flexibilní a komplexní přístup k výuce čtení. Tato kombinace umožňuje rozvoj nejen technické stránky čtení, ale i porozumění textu a schopnosti číst plynule a s významem.

Matematika pomocí Hejného metody

Metodika Hejného se zaměřuje na objevování matematiky prostřednictvím praktických zkušeností a samostatného zkoumání, což žákům umožňuje pochopit matematické principy na hlubší úrovni. Podporuje aktivní zapojení žáků a rozvoj jejich kritického myšlení, protože se učí nejen řešení problémů, ale i způsobu, jak na ně přistupovat. Tato metodika zároveň rozvíjí komunikaci a spolupráci mezi žáky, což zvyšuje motivaci a podporuje pozitivní vztah k matematice. Cílem je, aby dítě objevovalo samo a s radostí.

Anglický jazyk přirozenou součástí již od první třídy 

Využívání metody CLIL (Content and Language Integrated Learning) a TPR (Total Physical Response). Snažíme se snižovat míru stresu z komunikace v cizím jazyce tím, že angličtina není vyučována jen izolovaně, ale v reálných situacích, čímž zvyšujeme její praktickou hodnotu. Spojování slov a frází s fyzickými pohyby zlepšuje zapamatování a porozumění jazyku. Tento aktivní přístup zároveň zvyšuje motivaci a angažovanost žáků, což činí výuku zábavnější a efektivnější.

Ranní kruh

Vytváří bezpečnou a přátelskou atmosféru, pomáhá naladit se na sebe navzájem, zlepšuje komunikaci, podporuje spolupráci a emoční zdraví.

Pravidelné wellbeingové aktivity

Práce s tělem a emocemi vnímáme jako nedílnou součást moderního vzdělávání, pomáhají udržovat dobré duševní zdraví.

Mezipředmětové vzdělávání

Znamená propojení různých předmětů a jejich výukových obsahů tak, aby žáci viděli souvislosti mezi nimi a mohli aplikovat znalosti z jednoho předmětu do jiného. Tímto způsobem se žáci naučí vidět širší souvislosti a propojit teoretické znalosti s praktickými dovednostmi. Spojení více předmětů činí výuku zajímavější a umožňuje žákům vidět, jak mohou využít znalosti v různých kontextech, což zvyšuje jejich motivaci a zájem o učení.

Prostor pro sebeřízení a vlastní projekty

Je důležitý pro rozvoj autonomie a kreativity. Děti se učí plánovat, organizovat čas a pracovat s různými zdroji informací, což jsou dovednosti, které budou potřebovat v pracovním životě a v dalších vzdělávacích etapách. Celkově tento prostor podporuje nezávislost, zodpovědnost a dovednosti, které jsou klíčové nejen pro školní úspěch, ale i pro život mimo školu.

Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.

Pokročilá nastavení

Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.